Kombinace barev

        Mohlo by vás zajímat: barvy do obýváku, barvy do ložnice, barvy do kuchyně, barvy do kanceláře, trendy v interiérovém designu

 

            Nejste si jistí, jak barevně sladit interiér vašeho bytu či domu, hledáte inspiraci nebo jednoduše máte už dost bílých stěn? Oživte prostor vašeho domova obrazy na plátně a dejte vašemu domovu opravdovou hodnotu. Přinášíme vám několik rad, jak docílit efektivní kombinace barev, aby vaše doplňky a dekorace na zeď harmonicky ladily s okolním designem vašeho interiéru, neboť barvy nikdy nevnímáme samostatně, nýbrž v kontextu s okolím a ostatními barvami.

            Snadným nástrojem pro výběr kombinace barev je tzv. barevný kruh. Jeho základ tvoří primární barvy žlutá, modrá a červená, z nich vytvořené sekundární barvy zelená, oranžová a fialová a dále odvozené terciální barvy doplňující kruh kombinací sousedních primárních a sekundárních barev.

barvy copy.png 

            Na obrázku je dále zachycena tzv. monochromatická paleta, která je tvořena barvami jednoho odstínu odlišnými kontrastem a jasem. Z tohoto rozlišení nám vyplývá rada č. 1: „Volíme barvy stejného jasu a kontrastu.“ Kombinace reflexní zelené a pastelové žluté barvy může pro oči působit až nepříjemně, zato kombinací pastelové zelené a pastelové žluté barvy dosáhneme velmi příjemného efektu.

            Princip stejného jasu a kontrastu je jistě snadný, ale jak vybrat dvě barvy, které se budou harmonicky doplňovat? Rada č. 2: „Doplňkový princip.“ Monochromatickou paletu překřtíme na tzv. doplňkovou paletu a budeme sledovat proti sobě ležící barvy. Smícháním těchto protějších barev vždy dosáhneme odstínu šedé. Pokud je ovšem budeme kombinovat (ne míchat), docílíme živého kontrastu, který umocňuje energii, život a vzrušení. Například hovoříme o kombinaci vínové a světle zelené barvy nebo červené a tyrkysové barvy.

            Pokud již máme vybranou barevné kombinace, můžeme tento výběr rozšířit na základě rady č. 3: „Tón v tónu.“ Jedná se o kombinaci různých odstínů jedné barvy od nejsvětlejšího k nejtmavšímu. Zpravidla zvolíme jeden základní odstín, se kterým kombinujeme takové odstíny, v nichž barva prosvítá.

                                                             

                                                             

 

Využijte naši barevnou paletu a nechte se inspirovat moderními obrazy do bytu. Naše fotoobrazy jsou tištěny na kvalitní fotoplátno, jenž je ručně potaženo na dřevěné konstrukci. Pokud hledáte nejvhodnější barevné kombinace pro váš obývací pokoj, ložnici, kuchyň či kancelář, poradíme vám!

Nevíte si rady s výběrem barev do bytu? Poradíme vám!